Co to jest podjazd dla niepełnosprawnych i do czego służy?

Podjazdy dla wózków inwalidzkich i podjazdy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej umożliwiają niwelowanie pionowych nierówności i mogą być używane przez wszystkich, którzy mają stałe lub tymczasowe problemy z poruszaniem się.Obecnie możemy je spotkać zarówno w lokalach użytkowych, jak i w budynkach i przestrzeniach publicznych, domach prywatnych czy wspólnotach sąsiedzkich.

Ponieważ celem tych ramp jest skomunikowanie dwóch obszarów znajdujących się na różnych poziomach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, opcje ich konstrukcji są różne, zarówno pod względem materiałów (beton, drewno lub metal), jak i konstrukcji (stałe lub składane-mobilne).

Windy schodowe lub podjazdy dla niepełnosprawnych nigdy nie powinny być bardziej strome niż 10%. Im są one dłuższe i mniej strome, tym łatwiej będzie z nich korzystać. W zależności od zastosowania, będziemy musieli ocenić, czy wygodniej jest zbudować stałą rampę, czy też zainstalować rampę tymczasową.

Działalność charytatywna w domu

Możemy wyróżnić:

Rampy stałe

Ten typ ramp dla osób niepełnosprawnych jest stały i służy do pokonywania średnich lub dużych pochyłości. Tworzą one architektoniczną całość z otoczeniem i muszą być zintegrowane z przestrzenią, w której się znajdują.

Prefabrykowane rampy stałe

Prefabrykowane rampy stałe stosowane są do pokonywania niewielkich nierówności w miejscach o średnim natężeniu ruchu. Chociaż są one zamontowane na stałe, można je łatwo zdemontować. Tego typu rozwiązania spotykamy w ogrodach przy wielu domach oraz przy dojściach do plaż czy parków krajobrazowych.

Rampy składane

Składane rampy dla wózków inwalidzkich umożliwiają pokonywanie niewielkich nierówności w określonym czasie, a ponadto można je łatwo przenosić, przewozić i przechowywać, ponieważ po złożeniu zmniejszają swoje rozmiary o połowę. Są one zazwyczaj wykonane z lekkich materiałów, takich jak aluminium.

Rampy teleskopowe

Teleskopowe rampy dla niepełnosprawnych składają się z dwóch niezależnych szyn, które zmniejszają lub zwiększają swoją długość w zależności od potrzeb użytkownika. Umożliwiają one pokonywanie różnych wysokości i spadków oraz są dostępne w różnych szerokościach, dzięki czemu można je dopasować do przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.

One thought on “Co to jest podjazd dla niepełnosprawnych i do czego służy?

Dodaj komentarz