Wyrabianie dobrych nawyków higienicznych u osób niepełnosprawnych nie tylko pomaga im zachować i wzmocnić zdrowie, ale także stanowi kluczowy element ich niezależności, dobrego samopoczucia i pełnego rozwoju życiowego. W rzeczywistości, zrównoważona dieta, dobry wypoczynek i higiena osobista to trzy podstawowe filary jakości życia wszystkich ludzi.
Kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia
Pielęgnacja i higiena osoby zależnej nie jest łatwym zadaniem, gdyż zależy od jej indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Włosy, usta, paznokcie, uszy, okolice narządów płciowych… czystość ciała musi być pełna i wymaga cierpliwości, elastyczności, szacunku i życzliwości ze strony opiekuna.
Jest to aspekt, którego nie da się uniknąć. W rzeczywistości brak higieny u osób niesamodzielnych może powodować komplikacje medyczne, takie jak podrażnienia, odleżyny, owrzodzenia, infekcje, wysypki i nietrzymanie moczu, a także zwykły dyskomfort i izolację społeczną.
Jak, kiedy i gdzie dbać o higienę osobistą?
Pielęgnacja jest czymś intymnym i opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni wykonywać te rutynowe czynności w cichym i pełnym szacunku otoczeniu.
Ponieważ wymaga to trochę czasu, jeśli czynność jest wykonywana w łazience, zaleca się, aby miała ona odpowiednią temperaturę i aby drzwi były zamknięte; jeśli jest wykonywana w łóżku i jeśli pokój nie jest indywidualny, może być wskazane użycie elementów takich jak zasłony, które pomagają w uzyskaniu prywatności. A jeśli to konieczne, należy zastosować dźwigi transferowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort zarówno osoby wymagającej pomocy, jak i opiekuna.
W celu wyrobienia codziennych nawyków higienicznych zaleca się, aby zawsze myć osobę zależną w tym samym czasie. Przed rozpoczęciem rutynowych czynności, opiekun powinien mieć jasność co do ograniczeń danej osoby, stopnia pomocy, jaką powinien zapewnić i w jakim stopniu osoba zależna może uczestniczyć w swojej własnej higienie.
Nasza rada brzmi: komunikuj się powoli i wyraźnie, aby stworzyć atmosferę zaufania. Następnie, przed przystąpieniem do właściwej pielęgnacji, opiekun powinien zwrócić uwagę na stan skóry, stóp i paznokci, aby wiedzieć jakie produkty i kremy zastosować.