Bywa, że osoba, którą chcieliśmy uszczęśliwić i ofiarowaliśmy jej cenną dla nas rzecz, zmienia swój stosunek do nas i zachowuje się nieprzyjaźnie. W takiej sytuacji możemy cofnąć swoją decyzję.
Najczęściej obdarowujemy się w rodzinie. Rodzice przekazują cenne rzeczy czy nieruchomość swoim dzieciom, dziadkowie – wnukom. Niestety, obdarowany nie zawsze docenia gest…
Kiedy da się jeszcze coś zmienić?
Darowiznę można odwołać jedynie w ściśle określonych przypadkach.
Jeśli już przekazałaś rzecz, możesz zmienić decyzję tylko, jeżeli osoba, którą obdarowałaś, zachowała się wobec ciebie rażąco niewdzięcznie (np. okradła cię, odmówiła pomocy w chorobie). Musi to być działanie umyślne i świadome. Ważne! Nie możesz odwołać darowizny dopiero po roku od dnia, w którym dowiedziałaś się o tej rażącej niewdzięczności.
Jeżeli jeszcze nie podarowałaś przedmiotu, a dopiero zadeklarowałaś, że to zrobisz, możesz wycofać się z darowizny, jeżeli twój stan majątkowy bardzo się pogorszył. Ważne! Po śmierci darczyńczy uprawnienie do odwołania darowizny przysługuje jego spadkobiercom w ciągu roku dnia, w którym dowiedzieli się o rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy.
Po więcej podobnych porad wpadnij na https://www.torunski.pl, gdzie na bieżąco wrzucamy podobne tematy.
Jak to zrobić?
Jeśli zamierzasz cofnąć darowiznę, musisz poinformować o tym obdarowanego. I to na piśmie. W dokumencie powinny się znaleźć:
dane twoje i obdarowanego (w tym numery PESEL i adres),
sformułowanie, że jest to odwołanie darowizny (trzeba podać co się konkretnie podarowało i kiedy), powód twojej decyzji,
termin, w jakim obdarowany musi zwrócić rzecz.
Ważne! Pismo takie musisz odręcznie podpisać. Jeśli podarowałaś nieruchomość, samo twoje oświadczenie nie wystarczy, by ją odzyskać. Będziesz musiała pójść razem z obdarowanym do notariusza, który sporządzi akt notarialny umowy o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości (użytkowania wieczystego lub też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).